Per kelis metus išbandžiau daug natūralių margučių spalvų. Natūralus kiaušinių dažymas man yra garantija, kad margučių valgyti nebus baisu, net jei spalva persigers vidun. O spalvos pavyksta tiesiog nuostabios ir be jokių kompromisų ryškumui! Dalinuosi sukaupta patirtimi ir visa galerija, tikiuosi, kad šį savaitgalį pravers. Kviečiu jus taip pat dažyti natūraliai!
- Kiaušinius prieš dažant palaikau vos šiltame, kambario temperatūros vandenyje. Tai padeda pamatyti įtrūkimus, jei tokių yra. Taip pat sušildo kiaušinį ir sumažina įtrūkimo tikimybę, kiaušinį įdėjus į karštą nuovirą.
- Į visus nuovirus, išskyrus raudonąjį vyną, dedu po 2 v.š. obuolių acto (6%). Iš esmės turėtų užtekti ir 1 v.š., bet aš vis tik mėgstu apsidrausti, kad tikrai būtų ryški spalva. Sykį įpyliau net 3 v.š. spirito acto (9%). Buvo per daug, actas pagraužė kiaušinio lukštą ir jis susilpnėjo. Todėl rekomenduoju naudoti silpnesnį obuolių ir vis tik nepadauginti. 2 v.š. mano nurodytiems nuoviro kiekiams pilnai pakanka.
- Geriausia naudoti šviesius kiaušinius: arba visiškai baltus, arba šviesiai kreminius. Tamsiai rudus nudažyti sunkiau, bet su stipriau dažančiomis spalvomis turi pavykti. Tik spalvos bus ne tokios skaisčios.
Aprašysiu išbandytus būdus. Tikiuosi, kad natūralus kiaušinių dažymas sugundys ir jus.
1. Natūralus kiaušinių dažymas juodaisiais serbentais
Ryški violetinė/rožinė spalva: 250 g blenderiu patrintų šaldytų juodųjų serbentų + 0,5 litro vandens, 2 v.š. obuolių acto + druska.
Sudėjau kiaušinius, išviriau ir palikiau nuovire 10 minučių. Planavau kiaušinius laikyti nuovire ilgiau, bet pritrūko kantrybės ir juos išėmiau. Jie buvo šviesūs, norėjau grąžinti ir palaikyti nuovire ilgiau, bet staiga pastebėjau, kad spalva ima keistis. Tiesiog akyse įvyko magija: per kelias minutes margučiai tapo ryškiai violetiniai/ rožiniai.
Mėlyna spalva: Įdomu tai, kad iš anksto išvirti ir nuovire 12 valandų palaikyti kiaušiniai nusidažė ne violetine, o mėlyna spalva. Juos galite matyti pirmoje nuotraukoje apačioje, tai du margučiai šalia geltonųjų.
2. Marginimas šilauogėmis arba mėlynėmis
Mėlyni: 100 g šaldytų, kiek patrintų uogų + 0,5 litro vandens + 2 v.š. obuolių acto + druska.
Sudėjau kiaušinius. Viriau iki užvirimo ir dar 7 minutes. Į jau išvirusius sugalvojau įdėti kelis v.š. juodų serbentų uogienės, bet tai nebūtina, gerai nusidažo ir be jos. Palikau apie 12 valandų nuovire.
Violetiniai: antras variantas antroje nuotraukoje – jau išvirtą baltą kiaušinį apvoliojau šakute sutrintose uogose, nusidažo tikrai ryškiai.
3. Marginimas ciberžole
Geltoni: 1 pakelis ciberžolės + 3 puodeliai vandens + 2 v.š. obuolių acto + druska.
Sudėjau kiaušinius, viriau iki užvirimo ir dar 7 minutes. Palikau apie 12 valandų nuovire. Ciberžolė baltus kiaušinius nudažo tikrai ryškiai geltonai. Atspalvis gali skirtis priklausomai nuo ciberžolės miltelių spalvos: kartais jie būna geltonesni, kartais turi oranžinio atspalvio.
4. Marginimas juodaisiais ryžiais
Sodriai ruda, pusiau matinė spalva: vizualiai manieji atrodė, lyg aksominiai. 2,5 puodelio vandens išviriau 1 puodelį juodųjų ryžių. Nupyliau nuovirą, truputis ryžių liko dugne. Įdėjau 2 v.š. obuolių acto, druskos. Išviriau kiaušinius nuovire ir palikau apie 10 minučių.
Aš mėgstu nepervirtus ryžius (al dente), todėl juos verdu net 10 minučių trumpiau, nei nurodyta ant pakuotės ir nuoviro man lieka pakankamai. Jei verdat minkštesnius, pilkite daugiau vandens. Nuovirą truputį atskiesti galima ir baigus virti, nes jis dažo gana stipriai.
Beje, kiaušiniai juodųjų ryžių nuovire nusidažo ir be acto, bet man asmeniškai su actu pavyko gražesnė spalva.
5. Marginimas raudonuoju kopūstu
Melsvai žalsvi, elektriniai: 1/2 sutarkuotos kopūsto galvos + 2,5 puodelio vandens + 2 v.š. obuolių acto.
Apviriau 15 min. Atvėsinau. Tiksliai nepamenu, ar sudėjau jau virtus kiaušinius į nuovirą, ar išviriau nuovire. Tikriausiai buvo antrasis variantas. Galimi abu būdai. Palaikiau nuovire apie 12 valandų.
Beje, labai gražius, lyg drakono kiaušinius, galima padaryti kiaušinį įsukus į tinklelį nuo citrinų, apelsinų, avokadų, česnakų ar kitų vaisių, daržovių. Tokius kiaušinius dėjome į kopūstų ir serbentų nuovirus.
6. Marginimas burokėliais
Rausvi: Supjaustytas burokėlis (galima ir sutarkuoti) + apie 3 puodeliai vandens + 2 v.š. obuolių acto + druska.
Apviriau 30 minučių. Atvėsinau. Sudėjau kiaušinius. Viriau iki užvirimo ir dar 7 minutes. Palikau apie 12 valandų nuovire. Laikant trumpiau galima gauti šviesesnę spalvą.
7. Marginimas kinrožės arba kinrožės + rooibos arbata su uogomis
Tamsiai žali: 20 g arbatos (naudojau English Teashop Organic Super Berries) + 2 puodeliai verdančio vandens + 2 v.š. obuolių acto + druska.
Palikau pritraukti. Atvėsinau. Kiaušinius išviriau nuovire ir palikau 10 minučių. Tiek laiko pakako ir kiaušiniai nusidažė tamsiai žalia spalva (1 ir 2 nuotraukos).
Melsvi: Dažant taip pat su vien kinrožės arbata, gavosi mėlyni, su pikšvu atspalviu. (3 nuotrauka).
8. Marginimas žaliąja arbata
Žalsvai rusvi: apie 40-50 g arbatos + 3 puodeliai verdančio vandens + 2 v.š. obuolių acto + druska.
Atvėsinau ir sudėjau kiaušinius. Viriau iki užvirimo ir dar 7 minutes. Palikau apie 12 valandų nuovire.
Bandžiau dažyti ir matcha arbata, bet spalva man pasirodė silpnoka, labai šviesi. Rekomenduočiau tik jei mėgstat pastelinius, šviesius margučius. Reikėtų naudoti visiškai baltus kiaušinius.
9. Marginimas raudonuoju vynu
Į jį acto pilti nereikia. Tiesiog kiaušinius užvirkite vyne, pavirkite 7 minutes ir palikite kiaušinius nuovire apie 12 valandų.
Pirmuoju atveju gavosi pilki, lyg dinozauro kiaušiniai, bet išėmusi iš nuoviro juos tąkart nusausinau, nuvaliau (1 nuotrauka). Tik vėliau perskaičiau, kad verta nenuvalyti, leisti išdžiūti patiems, tuomet jie pasidengia žėručiu, blizga (2 nuotrauka, tik žėrutis nuotraukose nelabai gerai matosi). Įvairovei galima pabandyti abu būdus.
Taip pat spalvos intensyvumas, žėručio stiprumas gali priklausyti nuo vyno rūšies, geriausia rinktis tamsesnį ir būtent saldųjį vyną.
Gražių margučių!